Palapinės pasirinkimas
Turizmo reikmenų parduotuvės siūlo galybę įvairių palapinių. Žinoma renkamės kiekvienas atsižvelgdami į savo poreikius ir galimybes. Vizualiai panašiai atrodančių palapinių kainos gali skirtis net kelis kartus. Tai kuo gi jos skiriasi?
Paprastai palapinės kaina atspindi ir kokybę. Esant geroms oro sąlygoms pigiausia palapinė jums puikiai tarnaus, bent jau trumpai. Didžiausias skirtumas yra medžiagų kokybėje ir tai išryskėja jau per pirmąją išvyką esant blogoms oro sąlygoms. Brangesnė palapinė bus ilgaamžiškesnė ir be abejo komfortas tokioje palapinėje bus didesnis – ji bus nei perlyjama, nei peršlampama, gera ventiliacija.
Renkantis svarbu įvertinti ne tik konkrečias palapinės savybes, bet ir jos naudojimo sąlygas. Jei nereikės nešioti ant pečių – neverta permokėti už mažą svorį, jei ją naudosite vos porą kartų į metus, gal neverta pirkti profesionalios ir pan.
Taigi, aptarsime pagrindines savybes, į kurias reiktų atkreipti dėmesį :
Svoris. Jeigu keliausite pėsčiomis ir palapinė yra nešama ant pečių, labai svarbu rinktis lengvą palapinę, sveriančią 2 – 2,5 kg. Jeigu keliausite automobiliu, tai palapinės dydis bei svoris nėra toks svarbus.
Konstrukcija. Pagrindinės apkrovos tenka palapinės karkasui. Todėl nenuostabu, kad palapinės kokybė priklauso nuo medžiagų iš kurių pagamintas karkasas. Patys atspariausi ir lengviausi palapinės karkasai gaminami iš aliuminio lydinio vamzdelių. Net ir po daugelio kartų aliuminis išliks toks pat tvirtas ir patikimas. Kita konstrukcijai naudojama medžiaga yra stiklo pluoštas. Palapinės su stiklo pluošto karkasu yra pigesnės, tačiau sunkesnės ir ne tokios tvirtos. Karkaso struktūra lemia kaip sunku ar lengva ją surinkti. Kuo mažiau karkaso elementų, tuo greičiau ją pastatysite. Kur kas lengviau palapinės vidinę dalį prisegti kabliukais prie karkaso, negu jį prakišinėti per „rankoves“. Kai kurios palapinės turi tiek kabliukus, tiek rankoves atstojančias kilpas siekiant subalansuoti tvirtuma, ventiliaciją ir pastatymo lengvumą.
Medžiaga. Palapinės paprastai yra siuvamos iš nailono arba poliesterio. Nailonas šiek tiek lengvesnis, patvaresnis ir labiau atsparus įbrėžimams. Poliesteris labiau atsparesnis vandeniui ir turi reputaciją kaip labiau atsparus ultravioletinių spindulių poveikiui (nors nėra moksliškai įrodyta, jog poliesteris yra atsparus UV). Kadangi nailonas turi savybę sugerti vandenį, poliesteris yra patikimesnė apsauga nuo lietaus. Palapinės dugnas ir lietui atsparus sluoksnis dažniausiai yra padengiamas lietui atsparia medžiaga – poliuretanu. Kad palapinės būtų lengvesnės, jos yra padengiamos kita medžiaga, dažniausiai silikonu. Poliuretanas geriau sulaiko vandenį nei silikonas, bet silikonas padidina medžiagos atsparumą plyšimui. Idealus variantas, jei viena pusė yra padengta poliuretanu, o kita – silikonu.
Tentas. Tai atskira vandeniui atspari palapinės dalis apsauganti nuo kritulių. Yra dviejų tipų tentai – dengantys viršutinę palapinės dalį bei pilnai apgaubiantys visą palapinę. Pastarieji pasižymi geresnėmis apsauginėmis savybėmis, tačiau palapinė tampa kiek prasčiau vėdinama. Esan geram orui visada galite nuimti tentą bei miegoti po žvaigsdėtu dangumi bei pabusti su pirmais saulės spinduliais. O pirmasis palapinės sluoksnis jus puikiai apsaugos nuo uodų bei kitų vabzdžių. Svarbu: geros palapinės tento ir dugno siūlės turėtų būti klijuojamos specialia juosta.
Grindys. Siūlės apsaugotos specialia sandarinimo juosta bei didelio tankio grindų audinys sumažins vandens prasisunkimo į palapinę galimybę iš apačios, per kampus ar siūles.
Hidrostatinis slėgis, t.y. kiek palapinė atlaiko kritulių. Išorinio palapinės tento hidrostatinis slėgis gali būti nuo 450 iki 10 000 mm. Palapinė kiaurai nepralis, jei jos hidrostatinis slėgis bus ne mažesnis nei 1500 – 2000 mm. Jeigu hidrostatinis slėgis yra mažiau nei 1000 mm, palapinė atlaiko tik nedidelį lynojimą. Kuo didesnis atsparumas vandeniui , tuo ilgiau ir patikimiau palapinė jums tarnaus. Lietuvoje turistiniams žygiams rekomenduotina rinktis bent 3000 mm, o į sunkius ir ilgus žygius išsiruošę keliautojai renkasi palapines, kurių atsparumas – iki 4000 milimetrų kritulių.
Ventiliacijos angos. Per jas į palapinės vidų neturi papulti sniegas ar lietus. Geriausia, jeigu ventiliacines angas galima atidaryti ir uždaryti neišlendant iš palapinės
Aukštis. Jeigu Jums patogiau persirengti stovint arba tiesiog geriau jaučiatės didesnėje erdvėje, rinkites aukštesnes palapines. Etiketėje paprastai žymima „peak height“ ir matuojama iki viršūnės.
Įėjimo patogumas. Patogesnės palapinės, turinčios du įėjimus, tai ypatingai svarbu 3 – 4 vietų palapinėms. Du įėjimai suteikia daugiau vietos prieangiuose susidėti daiktus ir papildomą komfortą įeinant ir išeinant iš palapinės.
Palapinių yra gaminama įvairiausių formų, tačiau galima išskirti du pagrindinius konstrukcinius tipus, tai tunelinės ir kupolinės palapinės. Tiek vienas, tiek kitas tipas turi savus privalumus ir trūkumus. Tunelinė palapinė (dar vadinama „angaras“ arba „cilindras“) pasižymi dideliu naudingu tūriu ir komfortiškumu, bet mažiau atspari stipriam vėjui. Kupolinės palapinės puikiai atlaiko net ir štorminį vėją, lengviau ir greičiau pastatomos.
Didelėse palapinėse esantys prieangiai labai naudingi daiktams susidėti – jie nesušlaps užėjus lietui.